Warto Posłuchać

Liczba odwiedzających

We have 251 guests and no members online


Poniedziałek, 27. 04

  1. 1. + Anna Baran od siostry Małgorzaty
  2. 2. + Zofia Wajda od Małgorzaty i Kazimierza Cioch z rodziną

Wtorek, 28. 04

  1. 1. + Zofia Wajda od rodziny Kluska z Lubeni
  2. 2. + Jan Romanowski

Środa, 29. 04

  1. 1. + Anna Baran od córki z mężem
  2. 2. + Zofia Wajda od wnuka Łukasza z rodziną

Czwartek, 30. 04

  1. 1. + Anna Baran od córki z mężem
  2. 2. + Zofia Wajda od wnuczki Moniki z rodziną

Piątek, 1. 05

  1. 1. + Tadeusz Bieda
  2. 2. + Zofia Wajda od rodziny Jodłowskich z Lubeni

Sobota, 2. 05 – NMP Królowej Polski

730 za parafian

1030 + Helena i Stanisław Baran i ich rodzice

         + Zofia Wajda od firmy pogrzebowej Hades z Lubeni

1500 + ks. Mariusz Małek

Niedziela, 3. 05

730 + Helena w 9 rocz. śm. i Franciszek i ich rodzice

1030 + Antoni Buż w rocznicę śmierci

     + Anna Baran od syna Grzegorza z rodziną

1500 w intencji naszych strażaków

  1. 1. Dzisiejsza niedziela, trzecia Niedziela Wielkanocna jest dniem IV Narodowego Czytania Pisma Świętego i rozpoczyna Tydzień Biblijny. Ten tydzień jest szczególną zachętą do tego, aby każdy z nas, systematycznie sięgał po Słowo Boże i otwierał się na jego działanie. W tym roku czytana jest Ewangelia wg św. Mateusza.

Otwórzmy w domu Pismo św., przeczytajmy wybrany rozdział z Ewangelii i rozważmy ten tekst. Pomocne materiały można znaleźć na stronie: www.biblista.pl

  1. 2. W tym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy: w środę święto św. Katarzyny ze Sieny, w piątek wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika i w sobotę Uroczystość NMP Królowej Polski.
  2. 3. W poniedziałek Msza św. o godz. 700.
  3. 4. W środę o godz. 1845 spotkanie z rodzicami dzieci pierwszokomunijnych.
  4. 5. W czwartek po Mszy św. adoracja Najświętszego Sakramentu.
  5. 6. W piątek rozpoczynamy miesiąc maj, miesiąc szczególnie poświęcony Matce Najświętszej. Uczcijmy Maryję modlitwą litanii w kościele i w domach. Zachęcam rodziców i dziadków do gromadzenia w rodzinie przy śpiewie litanii dzieci i młodzieży, aby wspólnie wpatrywać się w Maryję prowadzącą nas do Chrystusa. Nabożeństwo ku czci Matki Bożej przez cały miesiąc w kościele codziennie po Mszy o 1800 a w niedziele po Mszy o godz. 1500.
  6. 7. W pierwszą sobotę wypada Uroczystość NMP Królowej Polski, przeniesiona z niedzieli. Msze św. jak w niedzielę.

Po Mszy św. o godz. 1030 będzie nabożeństwo majowe a po Mszy o godz. 1500 różaniec i nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu NMP.

  1. 8. W miesiącu maju w dalszym ciągu nie będzie pierwszosobotnich odwiedzin chorych w domach. W maju nie będzie również I Komunii św. i bierzmowania. Bierzmowanie jest przeniesione na czas po wakacjach a termin I Komunii do ustalenia z rodzicami.
  2. 9. Zapowiedzi przedślubne: związek małżeński zamierzają zawrzeć – Krzysztof Marek Tłuczek z Siedlisk i Joanna Katarzyna Płonka z Rzeszowa (zapowiedź pierwsza).
  3. 10. Dziękuję za posprzątanie kościoła. Bóg zapłać za złożoną ofiarę. Na piątek lub inny dzień proszę do sprzątania: Halina Szczupiel, Maria Lib, Alicja Wałach, Ewa Porada i Swietłana Łach.
  4. 11. Przypominam, że w Mszach św. może uczestniczyć maksymalnie po 20 osób (po 5 osób w każdym rzędzie i na chórze, z zachowaniem odpowiedniej odległości). Wszyscy uczestniczący w liturgii, poza sprawującymi Mszę św. kapłanami, mają mieć zakryte usta i nos (maseczki zdejmują na czas przyjęcia Komunii św.).

Do użytku wewnętrznego

 

Poniedziałek, 20. 04

  1. 1. w intencji Bogu wiadomej
  2. 2. + Zofia Wajda od syna Stanisława z żoną

Wtorek, 21. 04

  1. 1. + Stanisław Buda
  2. 2. + Zofia Wajda od dzieci i wnuków syna Stanisława

Środa, 22. 04

  1. 1. + Czesław Baran
  2. 2. + Zofia Wajda od sąsiadów Sobczyków

Czwartek, 23. 04

  1. 1. w intencji Bogu wiadomej
  2. 2. + Zofia Wajda od Józefa Domonia ze Straszydla

Piątek, 24. 04

  1. 1. + Ignacy i Agata Grzebyk
  2. 2. + Zofia Wajda od Cuprysiów z Sołonki

Sobota, 25. 04

  1. 1. + Stanisław i Felicja Bieda
  2. 2. + Zofia Wajda od rodziny Czesława Wajdy

Niedziela, 26. 04

730 + Wiktoria i Władysław Lelek

1030 + Dorota Salasa i Antoni Gugała

       + Zofia Wajda od członków Klubu Seniora w Siedliskach

1500 za parafian

  1. 1. Dzisiejsza niedziela, druga niedziela Wielkanocna jest Świętem Miłosierdzia Bożego. Rozpoczynamy 76 Tydzień Miłosierdzia, którego hasłem są słowa Sługi Bożego Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego: Miłosierdziem budujemy Kościół Boży. Caritas obchodzi swoje patronalne święto. Składam „Bóg zapłać” za ofiarę jałmużny wielkopostnej złożonej dzisiaj przed ołtarzem. Również dziękuję za wszelkie ofiary i produkty żywnościowe składane w Wielkim Poście na rzecz Caritas, dzięki którym mogliśmy przygotować paczki świąteczne dla potrzebujących parafian.
  2. 2. W związku ze zmianą regulacji ministra zdrowia dotyczącej ilości osób mogących brać udział w zgromadzeniach publicznych, informuję, że w Mszach św. będzie mogło uczestniczyć po 20 osób ( 15 osób w głównym kościele i 5 na chórze). Przypominam o obowiązku zakrywania nosa i ust w miejscach publicznych, dotyczy to również kościoła.
  3. 3. W tym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy: w czwartek uroczystość św. Wojciecha i w sobotę święto św. Marka Ewangelisty
  4. 4. W poniedziałek Msza św. o godz. 700.
  5. 5. W przyszłą niedzielę, 26 kwietnia, będzie obchodzona w Kościele Niedziela Biblijna. Rozpocznie ona 12. Tydzień Biblijny, którego hasłem są Jezusowe słowa: „Kto we Mnie wierzy, będzie spożywał Chleb życia wiecznego” W Niedzielę Biblijną będzie miało miejsce Czwarte Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Do wspólnotowej lektury została wybrana tym razem Ewangelia wg św. Mateusza.
  6. 6. Dziękuję za posprzątanie kościoła i za złożoną ofiarę. Bóg zapłać. Na sobotę proszę do sprzątania: Michał Wyska, Jan Król, Genowefa Guzek, Ewa Szczęch, Krystyna Potęcka.
  7. 7. W dalszym ciągu zachęcam do wspólnej modlitwy różańcowej w naszych rodzinach każdego dnia o godzinie 2030, w intencji o uwolnienie od epidemii koronawirusa.

Do użytku wewnętrznego

  1. 1. Dziś Msze św. o godz. 700, 1030 i 1500.
  2. 2. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie Triduum Paschalnego i Wielkanocy. Serdeczne Bóg zapłać paniom i panom, którzy przygotowali Ciemnicę i Boży Grób. Bóg zapłać za troskę o szaty liturgiczne i bieliznę ołtarzową. Strażakom dziękuję za gotowość zaangażowania w Liturgię Wigilii Paschalnej i Liturgię Niedzieli Zmartwychwstania. Dziękuję Panu Kościelnemu, który z troską czuwał nad wszystkim, panu organiście oraz panu Bartkowi za śpiewy, Służbie Liturgicznej Ołtarza, szafarzom za posługę. Wszystkim, którzy włączyli się liturgię tych dni, w takim zakresie w jakim było to możliwe, wielkie Bóg zapłać!

Wszystkim Wam drodzy parafianie dziękuję za waszą obecność na prywatnej adoracji i łączność przez te ostatnie dni, za atmosferę modlitwy, która wypływa z wiary w tajemnice naszego zbawienia.

Życzę Wam drodzy parafianie, waszym rodzinom, gościom, których pewnie w tym roku będzie niewielu, jak również wszystkim chorym i cierpiącym, aby Chrystus Zmartwychwstały obdarzał swoimi łaskami w tym trudnym dla nas czasie.

  1. 3. Jutro drugi dzień Świąt. Msze św. o 730, 1030 i 1500.
  2. 4. Przez kolejne dni obchodzimy oktawę Wielkanocy (przez osiem dni obchodzimy tą centralą Uroczystość w roku liturgicznym). Zachęcam do jej przeżywania przez uczestnictwo w Eucharystii za pośrednictwem mediów i przyjęcie Komunii św. duchowej. Przypominam o ograniczeniu uczestników celebry Mszy św. w kościele do 5 osób.
  3. 5. Przyszła niedziela, druga niedziela Wielkanocna jest Świętem Miłosierdzia Bożego. Caritas obchodzi swoje patronalne święto. Przynieśmy w przyszłą niedzielę jałmużnę postną, którą zbieraliśmy do skarbonek by wesprzeć leczenie dzieci i osób starszych, złóżmy je przed ołtarzem. Kościół będzie otwarty do popołudniowej Mszy św., więc jałmużnę będzie można składać również pomiędzy Mszami.
  4. 6. Dziękuję paniom za posprzątanie kościoła. Dziękuję za złożoną ofiarę. Bóg zapłać. Na sobotę proszę do sprzątania: Lidia Lis, Teresa Wilk, Zofia Włoch, Helena Grzebyk i Katarzyna Boczar.

Poniedziałek Wielkanocny, 13. 04

730 + Jarosław Kurc

1030 + Marian Purpura

       + Zofia Wajda od wnuczki Haliny z rodziną

1500 + Anna Baran od męża Kazimierza

Wtorek, 14. 04

  1. 1. w intencji Bogu wiadomej
  2. 2. + Zofia Wajda od rodziny Tonderów

Środa, 15. 04

  1. 1. + Helena Zając od Elżbiety i Grzegorza Grzebyk
  2. 2. + Zofia Wajda od kuzynki Zofii Dudek z rodziną

Czwartek, 16. 04

  1. 1. + Apolonia, Kazimierz, Zofia
  2. 2. + Zofia Wajda od rodziny Maternów

Piątek, 17. 04

  1. 1. + Karolina, Edward, Józef, Henryk Warchoł
  2. 2. + Zofia Wajda od rodziny Kowalskich

Sobota, 18. 04

  1. 1. + Robert Szajna
  2. 2. + Zofia Wajda od Franciszka i Łucji Szczupiel

Niedziela Miłosierdzia, 19. 04

730 + Jan i Aleksandra Miciuda

1030 + Anna i Ignacy Gugała

       + Zofia Wajda od kuzynki Standyło

1500 za parafian

Drodzy Diecezjanie!

Kilka tygodni temu, w Środę Popielcową, usłyszeliśmy w naszych świątyniach wezwanie do nawrócenia i do wiary w Ewangelię. Sam Jezus podał nam też środki do osiągnięcia tego celu, jakimi są modlitwa, post i jałmużna. To od wieków sprawdzony sposób przygotowania do udziału w wielkanocnej radości i do przyjęcia wszystkich owoców Zmartwychwstania Chrystusa. Tegoroczne świętowanie przebiega jednak w atmosferze dalekiej od radości, za to pełnej niepokoju i wielu ograniczeń, spowodowanych szerzącą się pandemią koronawirusa. Boleśnie odczuwamy brak możliwości swobodnego uczestniczenia we Mszy św. i innych nabożeństwach, ograniczony dostęp do sakramentów świętych, czy niemożność świątecznych spotkań i odwiedzin. Chcemy jednak patrzeć na to doświadczenie oczami wiary, z ufnością, która ma swe źródło w zwycięstwie Chrystusa nad śmiercią i wszelkim złem. Z wiary też rodzi się pytanie, co Pan Bóg chce nam powiedzieć w tych dniach i co powinniśmy czynić.

Stąd moje serdeczne życzenia, abyśmy potrafili mądrze wykorzystać dany nam czas na solidną rewizję życia, na refleksję nad dotychczasowymi wyborami, hierarchią wartości, a zwłaszcza naszą relacją z Bogiem i bliskimi. Niech nasze rodziny staną się prawdziwym Kościołem domowym – miejscem wspólnotowej modlitwy, szkołą dialogu i słuchania siebie nawzajem. Utrudnienia w pełnym uczestnictwie we Mszy św. niech nam pomogą na nowo odkryć i docenić wartość sakramentów świętych i wspólnoty Kościoła i niech zaowocują tęsknotą i głodem eucharystycznym.

Naturalnie życzę, aby Zmartwychwstały Pan zachował nas od groźnej epidemii, a zarażonym przyniósł pełnię sił i zdrowia. Pamięcią i serdeczną modlitwą otaczam osoby starsze, samotne i niepełnosprawne. Rodziny, które utraciły bliskich zapewniam o duchowej i modlitewnej bliskości, prosząc o wieczny pokój dla zmarłych.

Dziękując służbom sanitarnym, medycznym, porządkowym i rzeszom wolontariuszy, modlę się dla nich o zdrowie, odwagę, siłę i wytrwałość w tej samarytańskiej posłudze.

Kapłanom i osobom konsekrowanym dziękuję za nieustanną modlitwę, cierpliwość w znoszeniu ograniczeń i stałą gotowość w trosce o duchowe dobro wiernych.

Niech Zmartwychwstały Jezus obdarzy Was swoją łaską, uzdrowi miłosierdziem a serca napełni pokojem i ufnością.

Z pasterskim błogosławieństwem

                                               + Jan Wątroba

                                            Biskup Rzeszowski

Wielkanoc 2020 r.

W związku z przedłużeniem ograniczeń odnośnie zgromadzeń w czasie trwania epidemii koronawirusa,
informujemy, że w Niedzielę Zmartwychwstania
i w Oktawie Wielkanocy w Mszach św. może uczestniczyć tylko po 5 osób.
 
 
 
 
 
  1. 1. Rozpoczynamy Wielki Tydzień. Uczestniczyć będziemy w wydarzeniach, które przyniosły nam zbawienie. Koncentrujemy się na dniach Triduum Paschalnego, które są obchodzeniem Paschy Chrystusa. Uczestniczymy, bowiem w Jego Męce, Śmierci i zmartwychwstaniu. Triduum Paschalne zaczyna się Mszą Wieczerzy Pańskiej we czwartek wieczorem, a kończy wieczorem w dniu Zmartwychwstania. Trwajmy w tych dniach z miłością jak najbliżej Chrystusa cierpiącego i zbawiającego nas. Ten Wielki Tydzień będzie zdecydowanie inny niż w ubiegłych latach. Warto zrobić wszystko, by te najważniejsze dni całego roku liturgicznego, mimo nałożonych ograniczeń, przeżyć jak najgłębiej w swoich rodzinach. Pomocą będą transmisje telewizyjne, radiowe i internetowe, ale także prosimy, by każda rodzina zatroszczyła się o to, by te święta w domach miały wyjątkowy charakter.2. Przypominamy, że Biskup Rzeszowski udzielił dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedziele i święta nakazanedo odwołania. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w trakcie sprawowania kultu może być obecnych do 5 uczestników.Prosimy o zastosowanie się do przepisów państwowych. Pierwszeństwo mają osoby, które zamówiły intencję mszalną. Osoby starsze i chore powinny pozostać w domu. Prosimy, aby w duchu odpowiedzialności i posłuszeństwa podporządkować się tym ograniczeniom.
  2. 3. W poniedziałek Msza św. o godz. 700.
  3. 4. We wtorek będziemy się modlić za wstawiennictwem św. Michała Archanioła.
  4. 5. Zgodnie z wytycznymi Biskupa Rzeszowskiego, celebracje Świętego Triduum Paschalnego, a więc od Wielkiego Czwartku do Niedzieli Zmartwychwstania będą sprawowane bez udziału wiernych, a jedynie z konieczną asystą. Wszystkie celebracje Triduum Paschalnego będą transmitowane przez katolickie Radio VIA.
  5. 6. W Wielki Czwartek Msza Wieczerzy Pańskiej o godz. 1800. Będziemy wspominać ustanowienie sakramentu Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. Msza św. bez udziału wiernych. Po zakończeniu liturgii możliwość prywatnej adoracji Pana Jezusa w ciemnicy od godz. 1900 do godz. 2200.
  6. 7. Wielki Piątekto dzień Męki i Śmierci Pana Jezusa. Obowiązuje post ścisły(trzy posiłki bezmięsne, w tym jeden do syta). W tym dniu nie odprawia się Mszy Świętej. O godz. 18.00 Liturgia Męki Pańskiej w kościele (bez udziału wiernych), a po niej przeniesienie Pana Jezusa do Bożego Grobu. Będzie możliwość indywidualnej adoracji od godz. 800 do liturgii Męki Pańskiej i po zakończeniu nabożeństwa do godz. 22.00 z zachowaniem rygorów sanitarnych. Krzyż adorujemy poprzez przyklęknięcie i pokłon.

W tym dniu w naszych domach ustawmy na stole, w centralnym miejscu Krzyż. Wieczorem w łączności z liturgią Męki Pańskiej ucałujmy go, jako znak naszego zbawienia.

  1. 8. W Wielką Sobotę będzie możliwość prywatnej adoracji od godz. 800 z zachowaniem rygorów sanitarnych.

 W tym roku w nie będzie poświęcenia pokarmów w kościele. Prosimy, aby obrzęd ten zastąpić modlitwą i Błogosławieństwem stołu w rodzinach w poranek wielkanocny. Tekst będzie dostępny na naszej stronie internetowej.

  1. 9. Liturgia Wigilii Paschalnej w sobotę rozpocznie się o godz. 1800 i będzie również bez udziału wiernych.
  2. 10. Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego — Msza św. rezurekcyjna o godz. 700 (nie będzie procesji dookoła kościoła). Druga Msza o godz. 1030. W związku z zaistniałą sytuacją będzie również Msza o godz. 1500.

Zgodnie ze stanem prawnym na obecną chwilę, w każdej Mszy św. w Niedzielę Zmartwychwstania będzie mogło uczestniczyć do 50 osób (łącznie z księżmi i asystą).

  1. 11. Ze względu na stan epidemiczny, niektóre ograniczenia mogą jeszcze ulec zmianie. Będziemy o nich na bieżąco informować na stronie internetowej parafii.
  2. 12. Dziękuję za posprzątanie kościoła i za złożoną ofiarę. Bóg zapłać. O zatroszczenie się o porządek w kościele prosimy: Elżbieta Chyła, Irena Kotula, Elżbieta Winiarska, Edward Myrda, Małgorzata Myrda, Kazimierz Baran, Iwona Świerad, Halina Dudek, Ewa Mazur i Dominika Medygrał.

 

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO STOŁU WIELKANOCNEGO WIELKANOCNEGO. pdf

 

Do użytku wewnętrznego

Poniedziałek, 6. 04

  1. 1. + Helena Zając od Haliny i Stanisława Zając
  2. 2. + Czesław Mac od Władysława Szczęch z rodziną

Wtorek, 7. 04

  1. 1. + Bronisława Gawron, Maria, Michał, Stanisław
  2. 2. + Czesław Mac od rodziny Grzebyków

 Środa, 8. 04

  1. 1. + Zofia i Czesław Matuła
  2. 2. + Czesław Mac od rodziny Wałach

Wielki Czwartek, 9. 04

  1. 1. + Bolesław Wilk w 6 rocznicę śmierci
  2. 2. + Czesław Mac od Mirosława Szczęcha

Wielki Piątek, 10. 04

Mszy św. się nie sprawuje

Wielka Sobota, 11. 04

  1. 1. + Helena i Bolesław Skoczylas
  2. 2. + Zofia Wajda od córki

Niedziela Zmartwychwstania, 12. 04

700 za parafian

1030 + Czesław Lasota w rocznicę śmierci

       + Zofia Wajda od córki

1500 + Anna Baran od męża Kazimierza

Praktyka pierwszych piątków i pierwszych sobót miesiąca

w okresie epidemii

W okresie epidemii dostęp do sakramentalnej spowiedzi i sakramentalnej Komunii jest dla wielu wiernych utrudniony, czasem wręcz niemożliwy. Z tego względu rodzą się wątpliwości co do zachowania ciągłości pobożnych praktyk dziewięciu pierwszych piątków miesiąca oraz pięciu pierwszych sobót miesiąca, które wielu wiernych podejmuje. Obie praktyki dla zachowania duchowych owoców zakładają przyjęcie Komunii sakramentalnej w określonym czasie.

Posługując się ogólnymi zasadami prawa kościelnego oraz dokumentami dotyczącymi sytuacji analogicznych należy stwierdzić, że:

  • prawo kościelne czysto pozytywne nie obowiązuje przy poważnej przeszkodzie[1];
  • w analogicznej sytuacji opisanej przez prawo kościelne nie przerywa się ciągłości owoców duchowych pobożnej praktyki pod warunkiem dokończenia jej zaraz, gdy będzie to możliwe[2];
  • dlatego jeśli w trakcie odprawiania praktyki pięciu sobót oraz dziewięciu piątków miesiąca nie jest możliwe spełnienie warunku przyjęcia sakramentalnej Komunii w okresie epidemii, nie ulega przerwaniu ciągłość owoców, a więc nie trzeba tej praktyki zaczynać od nowa, a jedynie przedłużyć tę praktykę o kolejny miesiąc;
  • zaleca się jednakże celem podtrzymania ciągłości praktyki, aby we właściwym dniu (pierwszy piątek / sobota) w okresie braku dostępu do sakramentu, jeśli to możliwe, wzbudzić właściwą danej praktyce intencję oraz skorzystać z możliwości przyjęcia tzw. Komunii duchowej (pragnienia)[3], a także jeśli trzeba, z możliwości uprzedniego oczyszczenia sumienia z grzechów ciężkich poprzez akt żalu doskonałego, gdy nie można się wyspowiadać[4].

Bp Adam Bałabuch

Przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego

i Dyscypliny Sakramentów KEP

Świdnica, 2 kwietnia 2020 r.

 

[1] Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, Odpowiedzi na zapytania odnośnie do obowiązku sprawowania Liturgii Godzin, 15.11.2000, Prot. Nr 2330/00/LL, (tekst łaciński "Notitiae" 37 (2001) 190-194).

[2] Święta Kongregacja Soboru, "Tricenario Gregoriano". Deklaracja o ciągłości celebracji trzydziestu Mszy Gregoriańskich, 24.02.1967 [AAS 59 (1967), s. 229-230.]

[3] Por. Breviarium Fidei (2002), nr 296.

[4] Por. KKK 1452.

Kontakt